• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Подорож до України
Опубліковано 17 травня 2016 року о 16:17

 
Лекція у Львівському Національному Університеті ім. І. Франка, промоція книг, візит до Жовкви та Ужгороду


            В суботу, о 5 годині ранку 23 квітня 2016 року ми вирушили до України на запрошення Львівського Національного Університету. Основна мета полягала у промоції  літературних робіт українсько-словенського письменника і поета Андрія Гевки. До цього запрошення приєдналися також Кабінет літератури української діаспори ім. Петра Гоя і кафедра слов'янської філології.  Дану зустріч було організувано паном Давором Логудзою.
Андрій Гевка, українець зі Словенії, у Всесвітній день книги і авторського права мав честь презентувати плід своєї багаторічної праці, яка пов'язана з темою життя українців в діаспорі. Студенти, викладачі та інші присутні мали змогу почути багато пригод, життєвих ситуацій, щасливих і сумних моментів життя українців, які народилися далеко від батьківщини своїх предків. Слід зазначити, що таких людей і таких людей  і подібних історій дуже багато, і що люди люблять читати ці історії.

Світлина  1: Львівський Національний Університет ім. І.Франка

Отже, 26.04.2016 о 15.30 ми зібралися у великому конференц-залі філологічного факультету у Львові. У найпрестижнішому залі, де виставлено знамениті картини українських художників відбулася презентація книг: "Витязь без броні", "100 найкрасивіших українських піснень в словенському перекладі" і українсько - словенський розмовник  "Два кольори".   Модератором лекції була професор Алла Татаренко. Гостями були викладач словенської мови у Львові: професор Примож Лубей ти студент Давор Логудза. Всі присутні були вражені ретельно обраною програмою та самою лекцією. Кожний з нас був  дуже добре підготовлений і наші завдання ми виконали добре, спонтанно та бадьоро.

Світлина 2: Давор Логудза, Андрій Гевка, Примож Лубей

Викладач словенської мови в Львівському університеті, Примож Лубей сказав декілька слів про історію відносин між Словенією та Україною. У цьому університеті наполегливо працюють  і успішно викладають словенську та  хорватську мови. До того ж, в університеті працюють також викладачка Мар'яна Климець та викладачка, доцент Наталя Гороз. Пан Лубей розповів, що кафедру відкрили в 2008 році і що його трохи пізніше запросили працювати викладачем.  Він з особливою увагою підійшов до презентації книг та наголосив на важливості розповсюдження слов'янських мов, зокрема, словенської та про важливий внесок українських вчених в розвиток словеністики. Він коротко представив свою кафедру словенської мови і проінформував  про культурні і літературні події, пов'язані зі Словенією, що відбуваються у Львові.

Світлина 3: Дитячий ансамбль під керівництвом Христини Волощак, декламування текстів із творів Андрія Гевки.

Наразі, професор Примож Лубей  працює викладачем словенської мови в університеті імені Івана Франка у Львові з  2010/2011 навчального року. Водночас, пан Лубей продовжує  викладання мови на різних факультетах і докладає багато зусиль для ширшого ознайомлення з сучасною словенською культурою та літературою. Проводяться також літературні вечори, які супроводжуються перекладом Наталії Гороз і Мар'яни Климець. Перекладаються окремі уривки словенських авторів, в перекладі  доцента кафедри Наталіії Гороз, асистентки Мар'яна Климець, аспірантки Ольги Федоришин та  Ірини Ніколів.  У зв'язку з цим, ми міркуємо про відкриття кафедри української мови на Філософському факультеті Люблянського Університету.

Світлина 4: Великий конференц-зал

Після всього вищесказаного послідувала презентація книги, написаної Андрієм Гевкою. Автор книги коротко розповів про себе та про своє життя. Потім коротко розповів про кожну книгу. Він розповідав про виникнення книг та говорив про інші цікаві речі. За цим послідувало обговорення і запитання від студентів, викладачів та журналістів. Зацікавленність була великою, цікавило особливості життя в Словеніі та інших республіках колишньої Югославії.    

Українська співачка, Христина Волощак зі своїм дитячим секстетом,  сценічно втілили  деякі витяги з книги «Лицар без броні». На лекції був присутній також журналіст, Юрій Атаманюк, який це все занотував та сфотографував. У присутніх  виникло багато питань. Особливого чару цій зустрічі додав виступ бандуристок, які виконали дві українські пісні словенською мовою. Для нас було великою шаною послухати улюблені мелодії українців, які самі ж співучі українці часто виконують.

Світлина  5: Інтерпретація українських пісень словенською мовою

Під час свого перебування в Львові та околиці, нам пощастило також відвідати історичне місто   Жовква, яке знаходиться в 30 кілометрах від Львова. Ми зустрілися там з невтомною жінкою, месником української культури, поетесою, письменницею та активісткою Галиною Фесюк. Пані Фесюк часто приймає важливих гостей та організуває яскраві заходи. В нашу честь було також організовано чудовий прийом та організовано зустріч з бібліотекарями українських шкіл даного регіону.

Світлина 6: Зустріч з Галиною Фесюк – письменницею та культурним діячем з Західної України

Дуже зворушливою та несподіваною, була зустріч з групою бандуристок – «Дзвинга». Ці музиканти були кілька років тому у Словенії. У них були гучні концерти  у всіх великих містах. У зв'язку з тим, що їх запросив до Словенії саме Андрій Гевка, вони цього не забули та на його честь організували невеликий концерт до якого, в решті решт, в кінці також приєднався і сам пан Гевка. За келихом шампанського та частуванням, ми домовилися про подальшу співпрацю. Керівниками цього ансамблю є Марія Соломко та Mар'яна Хітта.

В ці дні  ми зустрічалися з багатьми цікавими  та відомими людьми. Серед них можна виділити професора Ореста Корчинського, який пише наукові статті про прабатьківщину слов'ян і переселення народів з території України. Наприклад, біля с.Стільського, недалеко від Львова, знаходяться знамениті печери і розкопки, які пов'язані з білими хорватами ...

Ось так і збуваються мрії: цікаві подорожі з хорошими людьми і зустрічі з цікавими особистостями, які багато працюють і багато створюють. Поїздка до України і перебування у Львові для кожного є воістину велика честь. Львів і околиці приваблять кожного, хто туди потрапить. Про це можна писати безкінечно...

Ми зустрічалися  з хорошими і відомими людьми. А це означає, що була справжня українська атмосфера, традиційні страви та напої. І, нарешті, я хотів би подякувати всім, хто будь-яким чином брав участь в цьому участь. Більше можна дізнатися про все, переглянувши світлини подорожі :

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux