26 квітня 1986 року назавжди закарбувалося у пам‘яті як день страшної трагедії всього людства; день, коли постраждали мільйони людей; день, який примусив світ здригнутися від жаху.
Цього дня у 1986 році о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух, який зруйнував частину реакторного блоку. Внаслідок вибуху виникла пожежа, на місце аварії миттєво прибули пожежники. Вогонь гасили всю ніч.
Як наслідок довготривалої пожежі, утворилася радіоактивна хмара, яка завдяки вітру та погодним умовам, рознесла радіоактивний пил не лише території України, Білорусі та Росії, але й Словаччині, Литви, Латвії, Греції, Румунії, Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії та навіть США. Чорнобильській катастрофі привласнили найвищий 7-ий рівень небезпеки за Міжнародною шкалою ядерних подій (INES).
Було евакуйовано понад 43 тисячі жителів Прип'яті, як виявилося пізніше – назавжди. Територія площею понад 4-х тисяч квадратних кілометрів перетворилася в зону відчуження.
Це сумний приклад, до яких наслідків може призвести бездумні експерименти влади та приховування правди. Понад 30 років Україна та світ намагаються ліквідувати наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Угода про асоціацію з ЄС передбачає досягнення високого рівня ядерної безпеки України. Відтак, за підтримки понад 45 країн-донорів, а також на кошти Європейського банку реконструкції та розвитку було виділено 2,1 млрд євро для об’єкту «Укриття» в Чорнобилі. «Укриття», або «Саркофаг» — це нове безпечне укриття старого саркофагу, ізоляційна споруда над четвертим енергоблоком ЧАЕС.