Слава Ісусу Христу!
Преподобні отці!
Дорога громадо!
В ці дні по всій Україні, в кожному її куточку і в десятках країн світу відбуваються заходи з нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи та вшанування пам’яті жертв голодоморів.
День Гідності та Свободи об’єднав дві доленосні події в історії нашої країни – Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію гідності 2013 року. Відзначення цих історичних подій – це не тільки вшанування патріотизму і мужності українців, які не побоялися стати на захист демократії, але й донесення до наступних поколінь правди про те, як люди боролися за свої права та національну гордість.
В останню суботу листопада в Україні вшановують пам'ять жертв голоду, штучно організованого радянською владою. Цього року цей день випав на 25 листопада.
Сьогодні 25 листопада українці та світ, як і щороку, вшановують пам’ять убитих Голодомором 1932–33 років.
Національні пам’ятні заходи до 84 роковин геноциду проходять під гаслом "Голодомор — помста за свободу, помста за революцію".
Селяни чинили запеклий спротив радянській політиці колективізації та розкуркулення. Вільні люди, які жили із власної землі були загрозою комуністичному режиму, що вирішив покарати їх голодом.
Голодомором вбито мільйони, щоб решту загнати у колгоспи!
Саме тому Голодомор був організований як помста за свободу!
Сполучені Штати, як і багато інших країн, висловили солідарність з українцями у заяві прес-секретаря США Гізера Ноерта до 84-ї річниці Голодомору в Україні.
«Цього місяця ми пам’ятаємо і вшановуємо мільйони українців, які загинули від голоду на початку 1930-х років в результаті жорстокої політики радянської доби часів Сталіна. Варварське захоплення української землі та сільськогосподарських культур, що призвело до Голодомору, або «смерті від голоду», було одним із найжорстокіших актів ХХ століття та перетворило європейську колиску хліба та зерна на землю величезних людських страждань.
Ми також відзначаємо стійкість тих, хто вижив під час Голодомору, тих, хто несе з собою пам’ять про коханих, втрачених під час жахливого штучного голоду. Зрештою, радянська влада так і не змогла зруйнувати ідентичність та незалежність українського народу.
Сполучені Штати стоять разом із людьми України, адже ми пам’ятаємо про цю трагедію і засуджуємо будь-які спроби відмовитися від цього історичного факту. Ми також нагадуємо про нашу прихильність безпечній і квітучій Україні, вільній від зовнішньої агресії та окупації, і здатній обирати своє власне майбутнє» — таке звернення опублікував Держдепартамент США.
Для повного розуміння усього масштабу трагедії, я хочу навести декілька історичних фактів.
1. Голодомор в Україні тривав 17 місяців (з квітня 1932 р. по листопад 1933 р.). Дослідники називають різні цифри загиблих під час голодомору: 4, 5, 7 та 9 мільйонів.
2. З урахуванням непрямих жертв (внаслідок повного фізичного виснаження, тифу, кишково-шлункових отруєнь, канібалізму, репресій, самогубств на грунті розладу психіки та соціального колапсу), за приблизними підрахунками, голодомор забрав життя 14 мільйонів людей.
3. Пік голодомору прийшовся на весну 1933 року. В Україні тоді від голоду вмирало 17 людей щохвилини, 1 тисяча – кожну години, майже 25 тисяч – щодня.
4. У серпні 1932 був прийнятий репресивний закон, за яким закріпилася народна назва "закон про п’ять колосків" – на 10 років ув'язнення або розстрілом каралось будь-яке використання хліба для оплати праці в районах, що не виконали хлібозаготівельних планів. За перший рік дії нового закону за ним засудили 150 тисяч осіб
5. Найбільш постраждали від голоду колишні Харківська і Київська області (теперішні Харківська, Полтавська, Сумська, , Черкаська, Київська та Житомирська). На них припадає майже 53% загиблих.
6. За підрахунками французьких демографів, внаслідок голодомору в Україні не народився 1 мільйон дітей. На загальні цифри смертності вплинуло й віддане тоді владою розпорядження ЗАГСам не реєструвати смерть дітей віком до 1 року.
7. Вчені дійшли висновку, що оскільки у цей період помирали переважно діти й молодь, середня тривалість життя українців у 1933 році становила 7,3 роки у чоловіків і 10,9 років у жінок. За всю історію людства подібних показників ніде не зафіксовано
8. У 2003 р. Спільна заява делегацій держав-членів ООН щодо 70-ї річниці Голодомору в Україні 1932-33 pp. вперше в історії ООН визначила Голодомор 1932-33 pp. як національну трагедію українського народу, висловила співчуття його жертвам та закликала світову спільноту віддати данину пам'яті тим, хто загинув у цей період історії.
Всесвітньовідома історик, американська журналістка, лауреат Пулітцерівської премії, колумніст видання The Washington Post Anne Applebaum, яка перебувала з візитом у Києві, зокрема з нагоди виходу її нової книги «Червоний голод: Війна Сталіна проти України» відзначила під час виступу на Благодійному вечорі Києво-Могилянської академії:
“Історія Голодомору — це трагедія, але історія України — не трагедія. Незважаючи на мільйони вбитих під час війни Сталіна проти України, ваша країна є на мапі світу”.
Справді, 32-й та 33-й надломили нашу націю, але Україну і українців не зламали. Після десятиліть нищення, Україна звелася на ноги. В 91-му поставила крапку в історії імперії. А нині протистоїть спробам відродити цю імперію і впевнено захищає рубежі свободи – свободи власної і свободи Європи.
Злочини проти людяності не мають терміну давності. З об’єктивних причин організаторів Голодомору неможливо покарати, але вірю, що вони вже горять в геєні вогняній. Ми ж маємо виконати святий обов’язок перед пам’яттю мільйонів закатованих голодом українців – ми маємо зберегти Україну. Україну єдину, соборну, незалежну. Запорукою нашої перемоги може бути лише непохитна єдність українського народу.
Я вірю, що ми здатні вивчити уроки історії. Хай наші вороги не сподіваються знову підкорити Україну – ми стали сильними, ми стали мудрими, і ми дамо та даємо відсіч.
Слава Україні!