25-27 листопада 2018 у Києві відбувся ХІ Світовий конгрес українців (СКУ), у роботі якого взяли участь 248 делегатів – представників громадських організацій закордонних українців з 26 держав світу.
25 листопада під час офіційного відкриття Конгресу перед делегатами виступили Президент України П.Порошенко, Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економічного розвитку та торгівлі України С.Кубів та Міністр закордонних справ України П.Клімкін.
У своєму зверненні до учасників Президент України Петро Порошенко висловив слова подяки СКУ за підтримку євроінтеграційних прагнень України, боротьби нашої держави проти російської агресії, а також за активне сприяння міжнародному визнанню Голодомору 1932-1933 в Україні актом геноциду українського народу. Глава держави закликав СКУ продовжити роботу щодо протистояння спробам РФ добитися зняття з неї санкцій за незаконну анексію Криму і агресію на Сході України.
Під час свого виступу Міністр закордонних справ України П.Клімкін, серед іншого, наголосив на необхідності продовження кампанії за звільнення українських політв’язнів з російських тюрем і таборів, а також презентував видану МЗС книгу «Міжнародне визнання Голодомору 1932-1933 років в Україні та вшанування пам’яті жертв».
ХІ Світовий конгрес українців проходив у рамках тематичних сесій, зокрема з таких тем: «Політика української національної пам’яті у світовому вимірі»; «СКУ в 2025 році – розробка стратегій ефективного розвитку»; «Формування свідомого українця через призму освіти, молодіжних організацій, культурно-мистецьких об’єднань»; «Міжнародна підтримка України в питаннях оборони, реформування та гуманітарній сфері»; «Українська мова – шлях до ідентичності та міжнародного спілкування».
Учасники Конгресу у рамках пленарних сесій обговорили питання визначення напрямів подальшого розвитку співпраці між СКУ та Україною, консолідації української громади, а також заслухали звіт президента СКУ Е.Чолія за 2013-2018 роки; відбулися вибори до керівних органів Світового конгресу українців.
На необхідності проведення більш злагодженої та скоординованої роботи громад закордонних українців, незалежно від місць їхнього постійного чи тимчасового проживання, було зазначено майже у всіх виступах ключових доповідачів. Зокрема, новобраний президент СКУ П.Ґрод наголошував на виробленні стратегії подальшої співпраці в діаспорі, розбудові регіональних координаційних центрів, а також на збереженні української ідентичності, у тому числі через відкриття українських шкіл, церков, мистецьких, торговельних та професійних організацій за кордоном. Про необхідність більш тісної комунікації між усіма українськими громадами наголошував і С.Романів, генеральний секретар СКУ.
У зв’язку з ескалацією збройної агресії РФ та нападом на українські кораблі у Керченській протоці, учасниками Конгресу було оприлюднено колективне звернення до міжнародної спільноти. У зверненні учасники Конгресу засудили агресію РФ проти України, висловили вимоги негайно звільнити українських моряків та кораблі, посилити санкції проти РФ, виключити її з міжнародної системи SWIFT та скасувати запрошення на Саміт Великої двадцятки в Аргентині, який запланований на 30 листопада 2018 року.
За результатами виборів до керівних структур СКУ Президентом Світового Конгресу Українців обрали Павла Ґрода, віце-президентами Стефана Романіва, Андрія Футея та Анну Кісіль.